2012. október 23., kedd

október 23.-a 23 évesen

Az Operába indultam délelőtt tízre. Aki ismer az tudja, hogy az előző mondat második fele tőlem igen nagy teljesítmény. De igazán hívogató programok voltak. Gondoltam sokkal méltóbb ünneplése lesz ez huszonharmadikának, mint a laptop előtt ülni, esetleg egy szabadon választható tüntetésen hőzöngeni, vagy bármi mást csinálni ezen a napon.
Nagyon fontosnak érzem mind az 56-ra való emlékezést mind azoknak az eszméknek a megőrzését, amik akkor vezethették a forradalmárokat. Az a szabadságharc véleményem szerint egyike azon történelmi eseményeknek, amik miatt ma is bátran vallhatjuk magunkat e nemzet fiainak és lányainak.
Az egyik legfőbb oka a forradalomban résztvevők iránt érzett tiszteletemnek az, hogy a rájuk nehezedő nyomás hatására, felemelték a szavukat az akkori világ legnagyobb elnyomó hatalma ellen. Csodálom őket , mert mertek küzdeni az életükért, az álmaikért. Mert nem voltak hajlandók rettegésben élni. Mert nem hagyták, hogy egy másik nyelv fiainak kénye-kedve határozza meg az életüket.
Ezt az '56 neves és névtelen hősei felé irányuló tiszteletet és szeretetet a családomból hozom, az évek során magamévá tettem és cseppet sem bánom. Viszont most már azt is látom, hogy ez a forradalom és a belőle kiforró szabadságharc nem minden szempontból jó példa a mai magyar emberek számára.
2006-ban, mikor hasonlóan parázs hangulat uralkodott itthon, s körülbelül fél éven át folyamatosan zajlottak a kisebb nagyobb intenzitású tüntetések, jómagam is az utcákat róttam a barátaimmal. Azokban a hetekben történelem órán ugyanazzal az emberrel ültünk szembe, aki előző este a lyukas zászlóval előttünk járva mutatta az utat. Úgy éreztük, tényleg mi írjuk az eseményeket. S ha majd átlapozom az unokám tankönyveit, minden bizonnyal lesz is bennük néhány fotó az akkori zavargásokról. Én pedig nem azt fogom nekik elmesélni amit a tv-ben láttam, hanem ami a zsigerembe égett. Abba a kicsi, kék szemű, magán három méternyi nemzeti színű szalagot és kokárdát viselő lányba, aki szentül hitte, hogy most minden megváltozik.
Át is alakult azóta sok minden, de inkább bennem. A nagypolitikában a változás szikráját sem látom. Kicsit mások az erőviszonyok mint akkor, vagy ezelőtt tizenöt évvel, de a „lényeg” sajnos még mindig ugyanaz. Minden szín egyedüli szeretne lenni a szivárványban. Addig viszont legtöbben már nem jutnak el, hogy akkor megfosztanánk magunkat attól a kavalkádtól, ami egyediségünkkel, emberi mivoltunkkal jár.
Így tett ma az Operában az a nő, aki két Misztrál dal között felugrott és elkezdett üvöltözni. Ott helyben akart forradalmat csinálni. Valószínűleg a saját életében nem sikerült. A karakán nőkkel semmi bajom. A fals „érvrendszerét”, korlátoltságát és minősíthetetlen modorát viszont nehezen toleráltam. Pláne mikor helyette Dzsida verset is hallgathattam volna. Ebben minden valószínűség szerint sokan osztoztak velem. A nő pedig magányos harcos maradt egy szótlan, férfi szárnysegéddel. Miután távoztak, az opera és a balett egészen el is feledtette velem, milyen hatást keltett bennem a hisztéria és a kétségbeesés briliáns keveréke.
A program után kiléptem az ajtón és gondoltam sétálok egyet ebben az Ady párizsi, tréfás faleveleit idéző októberi őszben. Az egyik kereszteződésnél árpádsávos „hazafiakba” botlottam. Pontosabban igyekeztem jól elkülönülve várni, hogy áthaladjanak és elváljanak útjaink. De később kiderült, hogy egyenesen haladok a gyülekezési gócpontjuk felé. A Deák térre vonultak. Nem tudtam pontosan megállapítani, vége van-e a rendezvénynek vagy csak most kezdődik. De bármerre mentem tovább, a „jobb” oldal újabb és újabb szélsőségesei haladtak el mellettem.
Figyelni kezdtem őket. Kicsit úgy mint mikor történelem órán Hitler beszédeit néztük hang nélkül, s közben elemeztük hatása mibenlétét. Félelmetes volt. Mindegyik. A velem egykorú festett szőke, hosszú szempillájú lány; a klasszikus, sárga belsős, skinhead dzsekis, kopasz srác; a minden bizonnyal szittya magyar copfos Rákóczi hasonmás; és a negyvenes anyuka egyaránt félelmet keltett bennem. Ugyanúgy, mint mikor néhány perccel később egyedül sétáltam át egy kis mellékutcán, és szembe jött pár tucat rohamrendőr. De hát magára vessen az a huszonéves lány, aki az októberi napsütésben egyedül az utcára merészkedik egy nemzeti ünnepen.
Talán így gondolta az a hajléktalan is, aki egy másik utamba kerülő politikai rendezvény közelében húzta meg magát. Hallgatta a hatalmas hangszórókból, óriási erővel dübörgő, pozitív töltetű, dinamikus dalokat, no meg a költőként általam is végtelenül szeretett József Attila verseit; s üres tekintettel bámulta a földet, és azt a rajta heverő reklámszatyrot amiben minden bizonnyal az összes vagyona rejlett. Nem tudtam pontosan eldönteni kinek a milyen propagandájába csöppentem bele. Ahogy megpróbáltam az viszont számomra nagyon elgondolkodtató volt. Először a zászlókat figyeltem. Csak piros-fehér-zöld színű volt. Aztán a transzparenseket néztem. Kulcsszavakat kerestem. Találtam is. Aztán a hangok: hip-hop majd József Attila. Végül az arcok és a ruhák. Hm...érdekes. Mindenesetre ennek a tömegnek a szélén egy picivel kevésbé éreztem magam feszélyezettnek. De nem is csatlakoztam volna anélkül, hogy tudnám kik ők, és mit akarnak. Előbb megnézem a Google-ben.
Nem tartom magam gyáva nyúlnak, csak fiatal magyarként egyenlőre tisztábban látom a helyem a civil szféra kezdeményezéseiben, mint a kizárólag politika által vezéreltekben. Tisztában vagyok a kettő összefonódásával, de azzal is, hogy ez nálunk jelenleg elég kaotikus.
Talán az éveim száma az oka, de őszintén hiszek a változás lehetőségében és szükségességében. Hiszek abban, hogy képesek vagyunk a másik szenvedése nélkül is boldogok lenni. Hiszem, hogy mindenkiben ott bujkál az a 21 gramm. Adja Isten, hogy előjöjjön!

Nincsenek megjegyzések: